Tue 23 Aug 2016, Marsden v Linthwaite Ath (H&DL D2)

Match Details: Marsden 8 Linthwaite Athletic 3 (Huddersfield & District League, Division Two)

Photo album link:

Marsden (10)
Posted in Marsden, Uncategorized | Leave a comment

Wed 17 Aug 2016, Dodworth MW v South Kirkby (SCSL D2)

Match Details: Dodworth Miners Welfare 2 South Kirkby Colliery Reserves 0 (Sheffield County Senior League, Division Two)

dod (14)

Photo album link:

https://www.flickr.com/photos/thedribblingcode/albums

Posted in A-Z by club (home team), Dodworth Miners Welfare, Uncategorized | Leave a comment

Sat 6 Aug 2016 Barnoldswick Town v Dunston UTS (FA Cup EPR)

Match Details: Barnoldswick Town 2 – 2 Dunston UTS (FA Cup Extra Preliminary Round)

Photo album at:

https://www.flickr.com/photos/thedribblingcode/albums

Posted in A-Z by club (home team), Barnoldswick Town, Uncategorized | Leave a comment

ALL ROSE-EY IN FRICKLEY VALLEY

cropPicture 079 sml wm2

The cum-Frickley team held its first Saturday practice match at the week-end, where this season’s ‘Probables’ took on a team of ‘Possibles’ from Halifax. The result was a ‘draw’ with Frickley applying their usual friendly rules of only allowing themselves to score from within their own half, while their opponents were trying out some luminous orange shirts. Frickley’s goal can be seen in the link below, with Greg Pearson’s half-volley from 60 yards outwitting the Halifax custodian.

A few days earlier, the Frickleyites had their first mid-week practice, taking on a junior side from the Barnsley area and running out 1-0 victors. It should be concluded then, that a most satisfactory season can be looked forward to at Westfield Lane, and under the management of Mr.K.Rose and his assistant, Mr.L.Stratford, the spectators are likely to see some very clever football indeed being played.

Off the field, the efforts of the committee have not gone un-noticed, with the current playing surface being remarked on as ‘resembling that of a bowling green’, and the completion of some adjoining pitches for the local community which can be seen in the photographic illustrations below being yet another welcome sight amongst many welcome sights at the Westfield Lane enclosure.

cropPicture 031 sml wm

The new changing facilities are also nearing completion, and visiting players and officials coming to Frickley will soon be able to take advantage of some of the best washrooms in the region. As usual, plenty of pies, peas and chipped potatoes have been ordered to satisfy the spectators, and season tickets are said to be very reasonably priced, with home supporters also hoping for a cup final against a team that turns up in the forthcoming campaign.

cropPicture 064 sml wm

cropPicture 062 sml wm

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Remaining midweek local league games..

Below is a day-by-day compilation list of midweek games still to take place in the Doncaster Senior League, Sheffield County Senior League, West Riding County Amateur League and the West Yorkshire League.

List was correct as of dinner time today (Mon 16th), but as always please check the individual websites for any last minute changes:-

Doncaster Senior League: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=573334513

Sheff Co Senior Lg: http://www.leaguewebsite.co.uk/shcsl/LeagueFixtures

WRCAL: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=655123831

WYL: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=991443655

 

Mon 16 May
SCSL D1        Caribbean Sports v Wombwell Main     6.00        Caribbean Sports Club
SCSL D2        New Bohemians v Grimethorpe Sports   6.00        SHU Sports Ground
WRCAL D2 Cup   Salts Res v Littletown Res           7.00        Beck Lane
WYL Prem       Leeds City v Carlton Ath             6.30        Adel WMA

Tues 17 May
DSL Prem       Brodsworth Welfare v FC Graceholme   6.30        Bentley Colliery
DSL Prem       Dunscroft United v Sutton Rovers     6.30        Dunscroft Welfare
DSL D1         Askern v Doncaster Deaf Trust        6.30        Askern Welfare

Wed 18 May
WRCAL D1 Cup   Newsome v Holmfirth Town             7.00        Overthorpe Sports
WYL Prem       Brighouse OB v Horbury Town          6.30        Hipperholme School
WYL Prem       Pool v Oxenhope Rec                  6.30        Arthington Lane
WYL Prem       Wetherby Athletic v Robin Hood Ath   6.30        The Ings
WYL Prem       Wyke Wanderers v Carlton Athletic    6.30        Whitechapel Road
WYL Prem       Field v Beeston St.Anthony’s         7.30        Fields Sports & Social         
WYL D2         Great Preston v Ossett Common Rovers 6.30        Berry Lane
WYL D2         Middleton Park v Huddersfield Amateur6.30        Middleton Leisure Centre 

Thur 19 May
DSL Prem       Dunscroft  United v Armthorpe MarkMn 6.45        Dunscroft Welfare
DSL Prem       South Elmsall US v Kinsley Boys      6.45        Upton Rugby Club

Fri 20 May            
Donc & Dist FA Chall.Cup at Donny Rovers Keepmoat (7.30pm) Houghton Main v Swinton Athletic

Mon 23 May
WYL Prem       Horbury Town v Field                 6.30        Slazengers Sports                

Wed 25 May
WYL Prem       Carlton Athletic v Wetherby Ath      6.30        Carlton Cricket Club
WYL Prem       Leeds City v Beeston St.Anthony’s    6.30        Adel WMA
WYL Prem       Wyke Wanderers v Field               6.30        Whitechapel Road

Tue 31 May
WYL Prem       Beeston St.Anthony’s v Wetherby Ath  6.30        St.Anthony’s Road
WYL Prem       Carlton Athletic v Leeds City        6.30        Carlton Cricket Club
Posted in Uncategorized | Leave a comment

Local non-league w/c 9 May 2016

Here’s a compilation of games during the following week in the 4 leagues listed below – as always, please double check on the individual league websites for any news of late amendments.

Doncaster Senior League: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=573334513

Sheff Co Senior Lg: http://www.leaguewebsite.co.uk/shcsl/LeagueFixtures

WRCAL: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=655123831

WYL: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=991443655

Mon 9 May
SCSL Prem    Millmoor Juniors v Swallownest       6.00        Grange Park
SCSL D1      Wombwell Main v Denaby Main JFC      6.00        Dorothy Hyman Stadium

Tue 10 May          
DSL Prem     Brodsworth Welfare v Kinsley Boys    6.30        Bentley Colliery
DSL Prem     South Elmsall Utd Svcs v Rossington Main 6.30    Upton Rugby Club
DSL D1       Balby Rec v Askern FC                6.30        Balby Carr Academy
DSL D1       Yorkshire Main v Denaby Utd Academy  7.30        Yorkshire Main Welfare
WYL Lg Cup   Carlton Ath v Beeston St.Anthony’s   7.30        Knaresborough Town Manse Lane

Wed 11 May
WRCAL Prem   Huddersfield YMCA v Tyersal          6.00        Huddersfield YMCA
WRCAL Prem   Lower Hopton v Golcar United         6.30        Woodend Road
WYL Prem     Horbury Town v Wyke Wanderers        6.30        Slazengers Sports Complex
WYL Prem     Oxenhope Rec v Brighouse OB          6.30        Recreation Ground
WYL Prem     Robin Hood Athletic v Wetherby Ath   6.30        Coach & Horses
WYL Prem     Field v Leeds City                   7.30        Field Sports & Social
WYL D1       Featherstone Colliery v Headingley   6.30        Featherstone MW
WYL D1       Hartshead v East End Park            6.30        Littletown Recreation Ground WF15 6LW
WYL D1       Ilkley Town v Whitkirk Wanderers     6.30        Ben Rhydding Sports Club
WYL D1       Old Centralians v Stanley Utd        6.30        West Park Fields

Thur 12 May
DSL Prem     FC Graceholme v Dunscroft Utd        6.30        Edlington Recreation Ground
WYL Prem     Beeston St.Anthony’s v Knaresboro T  6.30        St.Anthony’s Rd
WYL Prem     Carlton Athletic v Shelley           6.30        Carlton Cricket Club
Dist Cup     Beckwithshaw Saints v Ripon City     7.30        Knaresborough Town Manse Lane
Posted in Uncategorized | Leave a comment

Local non-league w/c 2 May 2016 for Step7 + below

Although the likes of the NPL and NCEL have now come to a close for this season, there are still plenty of games taking place over the next couple of weeks at Step 7 and below. Here’s a weekdays compilation for the 4 main West and South Yorkshire Leagues – as always, please double check on the individual league websites for any news of late amendments to the list below.

Doncaster Senior League: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=573334513

Sheff Co Senior Lg: http://www.leaguewebsite.co.uk/shcsl/LeagueFixtures

WRCAL: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=655123831

WYL: http://full-time.thefa.com/ListPublicFixture.do?divisionseason=991443655

Also worth a mention, on Saturday 7 May the  Castleford FA Cup final takes place at 2.30pm between Kellingley Welfare and  Pontefract Town. Originally scheduled to be played at Kellingley Welfare (and still showing as here on the Castleford FA website), the venue on the Full-time FA / West Yorks League website has been amended to Glasshoughton Welfare, so it looks like the game has been moved to the latter – so please double check if planning on attending!


Mon 2 May
WYL Prem  Beeston St.Anthony’s v Oxenhope Rec   6.30        St.Anthony’s Rd
WYL Prem  Carlton Athletic v Horbury Town       6.30        Carlton Cricket Club
Dist Cup  Field v Campion                       2.00        Eccleshill Utd FC
Dist Cup  Wetherby Ath v Thorpe Utd             4.00        Selby Town FC

Tues 3 May
DSL Prem  Brodsworth Welfare v Sutton Rovers    6.30        Bentley Colliery
DSL Prem  Kinsley Boys v FC Graceholme          7.30        Kinsley Stadium
DSL D1    Balby Rec v Hemsworth Elite           6.30        Balby Carr Academy
DSL D1    Doncaster Deaf Trust v Denaby Utd Ac  6.30        Donc Deaf College

Wed 4 May
SCSL Prem  Millmoor Juniors v Wickersley        6.00        Grange Park
SCSL Prem  North Gawber Colliery v Oughtibridge 6.00        Woolley MW
SCSL Prem  Swinton Ath v AFC Penistone Church   6.00        Mexborough Ath Ground
SCSL D1    Kingstone Utd v Millmoor Jnrs Res    6.00        The Fleets
SCSl D2    Sheffield Lane Top v Bawtry Town     7.00        Civil Service Ground
WRCAL Prem  Golcar United v Huddersfield YMCA   6.00        Longfields Rec
WRCAL Prem  Lower Hopton v Lepton Highlanders   6.00        Woodend Road
WRCAL D1    Westbrook YMCA v Holmfirth Town     6.00        Lawnswood YMC
WYL D1     Aberford Albion v Headingley         6.30        Bunkers Hill
WYL D1     Featherstone Colliery v Leeds Mods   6.30        Featherstone MW
WYL D1     Ilkley Town v Old Centralians        6.30        Ben Rhydding Sports Club
WYL D1     Stanley Utd v Thornhill              6.30        Stanley Rodillians Rugby Club

Thur 5 May
DSL Prem   Sutton Rovers v AFC Graceholme       7.30        Askern Welfare
Dist Cup   Hartshead v Howden Clough            7.30        Ossett Town FC

Fri 6 May              
DSL Prem Div Cup final at Askern (7.30pm) Dunscroft Utd v Kinsley Boys
SCSL D1    Byron House v Wombwell Main          6.00        SWD Olive Grove
WRCAL Prem Campion v Huddersfield YMCA          6.00        Manningham Mills
Dist Cup   Oxenhope Rec v Wilsden               7.30        Silsden FC

Posted in Uncategorized | Leave a comment